Articles

Julhelgen i Tallåskyrkan

Annandagens festgudstjänst i Tallåskyrkan i Edane gästades av en grupp från Ecuador. Fyra av dem arbetar i olika församlingar inom Equmeniakyrkan i Sverige. De spelade och sjöng latinamerikanska sånger och hymner och berättade om Pactokyrkans framväxt och betydelse i landet. Under gudstjänsten insamlades offer till det internationella samarbete som Equmeniakyrkan har i 27 olika länder.

Tidigare under hösten antog Brunskogs missionsförsamling nya stadgar och passade dessutom på att byta namn. Tallåskyrkans församling i Brunskog är församlingens nya namn och utöver kyrkan i Edane är Soteruds sommargård vid Värmeln och missionshuset Betel i Mangskog de platser där man inbjuder till och firar gudstjänst. Församlingens pastor Sten-Åke Mollmyr kommer att avsluta sin tjänst under 2015.

Evenemang

 


Skicka in information om ditt evenemang till This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , helst 2 veckor i förväg så vi kan garantera att det kommer in i tid.


 

Namnsdagar

Fiber i Brunskog

Annonser

 

 


08-21 Alla dagar


EDANE MASKINSERVICE

 

Nu har vi utökat vår verksamhet
och reparerar&servar personbilar
även reservdelsförsäljning
HÖSTERBJUDANDE!
Vi utför basservice på din personbil
året ut pris från 990:-
(prisex. Olja delsynt 4L+oljefilter)
0570-50400 www.edanemaskin.se
vi lämnar nu 30% rabatt på
Bosch bilbatterier
Prisex 62Ah 814:-

Väder

Fotoalbum

Bloggar

Årskort Guld

Bloggare berättar om sitt besök i Edane


Bröderna Bravader

2 bröder från Brunskog bloggar om jakt


Fiskebröder

2 bröder från Edane som bloggar om fiske


Bor du i Brunskog med omnejd och vill ha din blogg med här?

Skicka ett mail till: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.